تبلیغات
جشنواره نوجوان خوارزمی ( پژوهش و احساس واژه ها) - مطالب دی 1394
جشنواره نوجوان خوارزمی ( پژوهش و احساس واژه ها)
چهارشنبه 16 دی 1394 :: نویسنده : زهره مهدیزاده

به نام ایزد منان

با استعانت از الطاف بیکران الهی در تاریخ 9/10/94 کارگاه آموزشی  در رابطه با مسابقات پژوهش جشنواره خوارزمی در آموزشگاه محدثه با حضور تعدادی از همکاران تشکیل گردید.

دستور کار جلسه بدین گونه رقم خورد:

1-   بررسی اهداف پژوهش در دوره متوسطه اول 

2-   بیان شیوه نگارش پژوهش و ساختار آن

3-   پاسخ به سوالات همکاران

4-   بررسی نمونه ای از پژوهش و بیان  نقاط قوت و ضعف

5-   اطلاع رسانی و نصب آدرس وبلاگ روی تابلو جهت  مراجعه همکاران علاقمند

 ضمنادر این جلسه سرکار خانم اعتصامی دبیر محترم علوم اجتماعی  داوطلب گردیدند که به عنوان دبیر راهنمای دانش آموزان در آموزشگاه همکاری نمایند.

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 6 دی 1394 :: نویسنده : زهره مهدیزاده

فهرست مطالب:

فهرست مطالب یك ابزار اطلاع رسانی است و بهتر است از نظم خاصی برخوردار باشد.این قسمت بعد از چكیده قرار می گیرد و شامل عناوین ،سرفصل ها و شماره صفحات آنهاو در واقع رئوس مطالبی است که در متن مورد بحث قرار گرفته است که محقق و خواننده را به سرعت از محتوای کار آگاه می نماید..ضروری است كه جداول،نمودارها و عكس ها نیز به ترتیب نامگذاری آنها در قسمت فهرست مطالب با ذكر شماره صفحه فهرست شوند.

کلمه فهرست در بالای صفحات مربوطه تایپ می گردد.عناوین اصلی و فرعی در سمت راست و شماره صفحه در سمت چپ نوشته می شود.

فهرست مطالب می تواند کلی و تنها شامل سرفصل های اصلی باشد و یا مفصل بوده و کلیه سرفصل های فرعی را نیز در بر بگیرد.

شماره گذاری فصل ها،زیرفصل ها و زیر زیر فصل ها به ترتیب از راست به چپ تایپ شود.

مثال:

فصل ها به 3،2،1

زیر فصل ها به 1-1/1-2/1-3 و

زیر زیر فصل ها به 1-1-1/1-1-2/1-1-3 تقسیم شوند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یکشنبه 6 دی 1394 :: نویسنده : زهره مهدیزاده

انواع روش تحقیق از نظر روش جمع آوری اطلاعات

 

الف-روش کتابخانه‌ای

 در تمام تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرد و دربعضی از آنها موضوع تحقیق از نظر روش‌، از آغاز تا انتها متکی بر یافته‌های تحقیق کتابخانه ای است . 

در تحقیقاتی که ماهیت کتابخانه‌ای ندارند نیز محققان ناگزیر از کاربرد روش کتابخانه‌ای در تحقیق خود هستند. در این گروه تحقیقات، محقق باید ادبیات و سوابق مساله و موضوع تحقیق را مطالعه کند. درنتیجه‌، باید از روش کتابخانه ای استفاده کند و نتایج مطالعات خود را در ابزار مناسب شامل فیش‌، جدول‌ و فرم ثبت و نگهداری و درپایان به طبقه بندی و بهره برداری از آن‌ها اقدام کند‌.
 

با توجه به نقش روش کتابخانه ای درتحقیقات علمی، لازم است محققان از این روش مطلع باشند. نخستین گام در مهارت تحقیق کتابخانه‌ای‌، آشنایی با نحوه استفاده از کتابخانه است‌، یعنی محققان باید از روش‌های کتابداری‌، نحوه استفاده از برگه دان و ثبت مشخصات منابع، نحوه جست‌و جو و سفارش کتاب آگاهی یابند.
 


ب-روش تحقیق میدانی

در این روش محقق مدتی در میان جامعه مورد تحقیق خود زندگی می‌کند و به تحقیق درباره موضوعی خاص در آن محیط می‌پردازد. محقق هیچگونه دستکاری در محیط انجام نمی‌دهد، بلکه بدون هیچ دخالتی در جریان طبیعی رویدادها تا آنجایی که می‌تواند اطلاعات جمع آوری می‌کند در این تحقیق میدانی ، مشاهده عنصر اصلی را تشکیل می‌دهد

به عبارتی،منظور از مطالعات میدانی تحقیقاتی است که موضوع مورد مطالعه در اختیار محقق قرار داشته باشد و یا به عبارت دیگر محقق را بدان دسترسی باشد بعنوان مثال وقتی محقق هدفش مطالعه در زندگی کشاورزان ساکن یک روستا و یا قشری از جامعه و یا گروهی از کارگران یک موسسه تولیدی و یا مردم عشایری باشد مطالعه, از نوع مطالعه میدانی است و اطلاق اصطلاح میدانی به مفهوم ارتباط مستقیم و رویاروی محقق با پدیده های مورد مطالعه است .

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 2 دی 1394 :: نویسنده : مهسا علائی
در تاریخ 18 / 9 / 94 کارگاه دبیران زبان و ادبیات فارسی شهرستان رشتخوار در محل سالن اجتماعات اداره ی آموزش و پرورش برگزار شد. دستور کار جلسه بدین قرار بود:

1- سخنان جناب آقای رحماندوست سرگروه محترم ادبیات متوسطه اول پیرامون : تدریس برتر با رویکرد درس پژوهی - توضیحات جشنواره ی تولید محتوای الکترونیک - شیوه ی ارزشیابی دروس فارسی املا و انشا در نوبت اول و ...

2- معرفی تولیدات آموزشی مبتنی بر برنامه ی  power point   توسط  جناب آقای فولادی

3- توضیحات اینجانب مهسا علائی پیرامون مسابقه ی احساس واژه ها در جشنواره ی نوجوان خوارزمی و معرفی وبلاگ ساخته شده با همکاری سرکار خانم زهره مهدی زاده به منظور آشنایی همکاران با این مسابقه و مسابقات پژوهش جشنواره ی نوجوان خوارزمی


در پایان جلسه نیز جناب آقای قاسم پور مدیریت محترم سخنانی درباره ی اهمیت خواندن و نوشتن و جناب آقای باهوش کارشناس متوسطه اول سخنانی پیرامون ارزشیابی و همکاری دبیران در برگزاری مطلوب مسابقه احساس واژه ها ایراد نمودند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سه شنبه 1 دی 1394 :: نویسنده : زهره مهدیزاده

چکیده

 

چکیده یا ابسترکت (Abstract) نمایشی کوتاه و مختصر از اطلاعاتی که در یک متن پژوهشی است برای خواننده.

محتوای یک چکیده فشرده اما تشریح کننده است و خواننده با خواندن چکیده ی مقاله پی خواهد برد که چه مطالبی در متن اصلی پوشش داده شده است. به بیان غیر رسمی چکیده ی مقاله است که خواننده را مصمم می کند که متن مقاله را بخواند و یا از آن صرف نظر کند.

چكیده پس از عنوان بیشتر از سایر بخشهای یك مقاله خوانده میشود. متن بسیاری از مقاله ها به طور كامل در دسترس ما نیست و گاهی نیز فرصت برای خواندن تمام مقاله نداریم، از این رو چكیده مقاله اهمیت زیادی دارد. در چكیده قسمت های مختلف مقاله شامل مقدمه، اهداف، روشها و نتایج تحقیق به صورت خلاصه ذكر می شود .

 تعداد كلمات چكیده 150 تا 250 كلمه محدود است.

در این قسمت سعی شده است تا پیشنهاد های مفیدی برای نوشتن یک چکیده ی علمی جمع آوری شود و در اختیار شما قرار گیرد.

توضیحات زیر نکته های لازم برای تدوین چکیده را  بیان می کند.

کارکرد : چكیده به خواننده كمك می كند تا به سرعت از محتوی پژوهشنامه آگاه گردد. غالب خوانندگان ابتدا چكیدة یك پژوهشنامه را مطالعه می كنند و بر اساس محتوای چكیده تصمیم می گیرند كه به خواندن متن ادامه بدهند یا نه. بنابراین، سعی كنید چكیده را گیرا بنویسید و در آن نكات اصلی پژوهش را منظور نمایید.

در نوشتن چكیده نكات زیر را در نظر بگیرید:

1. از ذكر مطالبی كه در متن پژوهشنامه توضیح نداده اید خوداری نمایید.

2.  نقل قول مستقیم نكنید، بلكه مطالب دیگران را به زبان خودتان خلاصه نمایید.

3. اصطلاحات مهم و كلیدی را در چكیده بیاورید.

4.  برای شماره ها از ارقام استفاده كنید، مثلاً به جای دوازده بنویسید 12.

5. فقط گزارش كنید. ارزشیابی و نقد و اظهار نظر نكنید. این موارد را در متن پژوهشنامه انجام دهید.

6. در نوشتن مطالب از زمان گذشته استفاده كنید.

-در چكیدة گزارش پژوهشهای تجربی نكات زیر را بنویسید :

1.  مسئلة مورد پژوهش، حتی المقدور در یك جمله

2. آزمودنیها با ذكر ویژگیهای ضروری، مانند تعداد، نوع، جنس، و مانند اینها

3. روش آزمایشی، شامل ابزارها و دستگاهها، شیوة جمع آوری داده ها، نام آزمون آماری، و سایر موارد ضروری

4. یافته ها، شامل سطح معنی داری آماری

5. نتایج و كاربرد ها

- در چكیده پژوهشهای كتابخانه ای نكات زیر را بنویسید:

1.  موضوع مقاله، در یك جمله

2.  هدف، تز، و مفهوم اصلی مقاله

3. دامنه پژوهش، یعنی اینكه تمامی پژوهشهای مربوط به موضوع مورد بازنگری قرار گرفته اند یا تنها بخش معینی از پژوهشها، مثلاً آنهایی كه از یك زمان مشخص به بعد انجام شده اند، مورد بازنگری قرار گرفته اند.

4. منابع مورد استفاده ( مثلاً مشاهدات شخصی یا آثار مكتوب )

5. نتیجه گیری

بنابراین چکیده اول می آید اما آخر نوشته می شود.

اگر شما یک پژوهش علمی را می نویسید، توصیه می شود که نوشتن چکیده آخرین کاری باشد که انجام می دهید.

چهار بخش اصلی در متن چکیده وجود دارد  

انگیزه و بیان مسئله : چرا ما به مسئله ی حاضر اهمیت می دهیم؟ در تحقیقات انجام شده چه موضوعی بوده است که فاصله ای را ایجاد کرده است؟

روش ها / رویه ها / راهکار ها : دقیقا شما چه کاری کردید تا به نتیجه رسیدید؟ ( مثال: با ۱۷ دانش آموز مصاحبه کردیم، ۲۵ آزمایش را انجام دادیم، ۵ اثر ادبی را تجزیه و تحلیل کردیم)

نتایج / دستاوردها/ محصولات : به عنوان نتیجه و محصول کاری که با روش بیان شده انجام شده است چه چیزی یافته اید / یاد گرفته اید/ ایجاد کرده اید

نتیجه گیری / مفاهیم :  در پایان با توجه به مسئله ای که بیان کردید، برزگترین یافته ی شما برای درک بهتر و پیشبرد موضوع تحقیقاتی چه بوده است؟

 

پس برای نوشتن چکیده

 یکبار دیگر مقدمه را بخوانید

قسمت مقدمه ی مقاله دربردارنده ی نگاه کلی به مطلب و خلاصه ای از موارد انجام شده در یک تحقیق است، همچنین در کل مقاله به دنبال جملات کلیدی و مهم باشید.

 

·         به یاد داشته باشید که موضوع اصلی چه بوده است و شما می خواهید چه چیزی را به خوانندگان ارائه کنید. خود را در جای خواننده بگذارید و سعی کنید بفهمید که نویسنده در چه ارتباطی بحث می کند.

·         کل مقاله یک بار دیگر بخوانید و زیر جملات مهم و اساسی آن خط بکشید ( می توانید از ماژیک هایلایت هم استفاده کنید . مواردی که آنها را برجسته کرده اید می تواند برای نوشتن چکیده بسیار مفید باشند.

·         در مقاله شما قسمتی وجود دارد که به تاریخچه ی این تحقیق پرداخته است و در ادامه هدف این تحقیق وجود دارد. همچنین معمولا در قسمت های بعدی روش تحقیق نیز بیان شده است. این اطلاعات را نیز برجسته کنید تا برای نوشتن چکیده آماده تر شده باشید.

 

یک پیش نویس از چکیده بنویسید

از مواردی که هایلایت کرده بودید استفاده کنید و یک پیش نویس از موارد کلیدی تحقیق بنویسید، با چه پیشینه ای و با چه روشی چه کاری انجام شده است و چه دستاورد کلی ای داشته است؟

·         عبارت هایی که برجسته کرده بودید را عینا کپی نکنید، متن چکیده یک متن مستقل است و بهتر است آن را از نو بنویسید.

 

موضوع اصلی را گم نکنید

توجه داشته باشید که یک مقاله فقط یک موضوع اصلی دارد، ممکن است چندین موضوع کوچک فرعی نیز داشته باشید اما همواره تمرکز شما باید بر روی موضوع اصلی مقاله باشد. شما چکیده را می نویسید تا نکات اصلی و برجسته ی تحقیق را در چند خط به خواننده ارائه کنید.

·         در هنگام نوشتن چکیده از کلمات و جملات واضح و قوی استفاده کنید. توجه کنید که شما یک چکیده از یک پژوهش علمی می نویسید، لذا بر روی واقعیات تکیه کنید و ساده و کوتاه بنویسید. 

·         در متن شما باید یکپارچکی وجود داشته باشد، جملات قبلی و بعدی از نظر سیر موضوعی باید خط مشی مشخصی را دنبال کنند که همان موضوع اصلی تحقیق است. 

متن پیش نویس را جهت ویرایش و نهایی شدن آماده کنید

حتما متن نهایی را یکبار دیگر بخوانید و آن را از نظر نگارش، غلط های املایی و گرامری و دستوری بررسی کنید و نسخه ی نهایی را آماده کنید  

چکیده را با متن مقاله مقایسه کنید

چکیده شما مجددا باید با موضوعات مطرح شده در مقاله همخوانی داشته باشد و نمایشی کوتاه و مختصر و مفید از آن چیزی باشد که در سرتاسر مقاله به آن پرداخته شده است.

 

کلید واژه

 

کلید واژه یا کلمات کلیدی واژه های اصلی و تخصصی است که بیش ترین تکرار را در متن مکتوب داشته باشد.

این کلید واژه ها باید چنان گویا باشند که کتابداران با استفاده از آن ها بتوانند به راحتی مقاله ها را فهرست بندی  و آماده نمایند.

این کلمات معمولا در انتهای صفحه چکیده اورده می شوند و تعداد آن ها بین حداقل 3و حداکثر 7کلمه می باشد.

 

 

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

راهنمای نحوه تنظیم  طرح پژوهش دانش آموزی

همكار ارجمند و دانش پژوه گرامی این نوشتار خلاصه ای است از نكاتی كه رعایت آنها در مكتوب نمودن قسمتهای مختلف گزارش طرح حاصل از پژوهش دانش اموزی باعث كامل تر شدن كار و جلوگیری از تضییع حق پژوهشگران طرح می شود.چرا كه ارائه گزارش طرح به طور ناقص یا نارسا موجب عدم معرفی میزان دقت ،علمی بودن و نقاط قوت طرح شده و احتمال عدم موفقیت طرح را در عرصه های رقابتی خصوصا غیر حضوری افزایش  می دهد.

 

چگونه موضوع پژوهش خود را انتخاب كنیم؟

درانتخاب موضوع پژوهشی خود به موارد زیر توجه كنید:

1-در انتخاب طرحهای پژوهشی دقت كنید كه دانش آموزان بیشترین علاقه را به موضوع داشته باشند.

 2- در انتخاب موضوع، عامل زمان و توانمندیهای فردی یا گروهی را نیز در نظر داشته باشید. زیرا تحقیق بایستی قابل طرح باشد، به عبارتی توصیف كردنی و قابل انجام باشد.

3- موضوع انتخابی بایستی قابلیت دسترسی به اطلاعات موجود را داشته باشد، به عبارتی اطلاعات و منابع در مورد آن وجود داشته و دسترسی به آن دشوار نباشد

4- موضوع انتخابی بایستی محتوا داشته باشد، یعنی پراهمیت باشد. پس ازاینكه عنوان خود را با توجه به نكات ذكر شده انتخاب نمودید، در نظر داشته باشید كه دانش آموزان باید راجع به آن موضوع اطلاعات كلی ولی دقیق داشته و یا این كه كسب نمایند.

 

عنوان طرح:

عنوان بایستی به طور خلاصه و در عین حال رساباشد و مضمون اصلی پژوهش را بیان نماید.

اگر پژوهش عنوان خاصی دارد حتما داخل کمانک توضیح مختصری داده شود.به عنوان مثال  هفت خان و هزاران ایثار (مقایسه هفت خان رستم با مراحل فتح خرمشهر)

عنوان در گیرایی و جذابیت کار بسیار تاثیر دارد.

عنوان طرح باید دارای خصوصیات زیر باشد ‏:

     الف : دقت : عنوان باید منعكس كننده سوال اصلی پژوهشگر در باره مساله  مورد نظر بوده وباید بدون ابهام باشد و از طرح مسایل بسیاركلی پرهیز نماید. در عین حال باید از بكار بردن اصطلاحات و اختصارات ناآشنا نیز خودداری شود. همچنین، باید حتی المقدور از بكار بردن كلمات غیرفارسی( در عنوان فارسی ) اجتناب ورزید.

     ب : اختصار : هر چه عنوان مختصرو كوتاهتر باشد بهتر است ( به عبارت دیگرعنوان طرح مانع و جامع باشد ).

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

سه شنبه 1 دی 1394 :: نویسنده : زهره مهدیزاده

هیچ خبری را نپذیر، مگر آنكه خودت درباره صحت آن تحقیق كنی. من به تو شنوایی، بینایی و عقل داده ام و تو مسئولی از آنها استفاده كنی.( قرآن كریم )

همواره لحظه ای پیش می آید كه دری گشوده می شود و به آینده اجازه عبور می دهد.

خداوند متعال به انسانها چشم و گوش و عقل داده است كه با آنها در زمین سیر و تحقیق و پژوهش كنند و حقیقت را بیابند. زیرا آینده ای كه امروز منتظر آنیم از راه خواهد رسید، اگر بدانیم كه می خواهیم چگونه باشیم می توانیم بر آن تأثیر بگذاریم. برای این منظور نیز باید شناخت مناسبی از خود، پدیده های موجود در هستی و پیرامون خویش بدست آوریم تا بتوانیم مسائل احتمالی آینده را پیش بینی و حل كنیم. به همین جهت است كه دانشمندان و عالمان در هر دوره ای به تحقیق و پژوهش و كشف ناشناخته ها می پردازند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور آگاهی همکاران عزیز از آخرین خبرهای جشنواره نوجوان خوارزمی در دو بخش پژوهش و احساس واژه ها می باشد.

مدیر وبلاگ : زهره مهدیزاده
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی